Woda - temat rzeka

Dodane: 25-12-2014 08:29
Woda - temat rzeka Artykuł o tym jak ważna jest woda oraz jej oczyszczanie i oszczędzanie. Interesujesz się tym tematem? Zapraszamy: biologiczne oczyszczalnie

Oszczędzanie na wodzie ma sens

Zdaję sobie sprawę, że wielu ma alergię na hasło "ekologia" lub "ekolodzy". Jednak dobrze byłoby zdawać sobie sprawę, że jesteśmy odpowiedzialni za świat...w którym żyjemy, i który eksploatujemy.

Jest parę metod na oszczędzanie wody, które wcale nie oznaczają wielkich wyrzeczeń. Jednym z podstawowych jest zamontowanie perlatorów na bateriach, które zachowują duże ciśnienie, jednak wody płynie mniej. Można też wybierać prysznic, zamiast wanny.


Oszczędzaj wodę

Płacisz za dużo za wodę i zastanawiasz się, jak by tu oszczędzić? Jest kilka prostych trików.

Jednak jeśli zużycie wody wydaje ci się podejrzanie duże, sprawdź czy gdzieś ona "nie ucieka" bokiem, lub czy ktoś jej... "nie pożycza". Zdarza się również, że rachunek nie jest prawidłowo naliczony przez przedsiębiorstwo wodociągowe.

Jednak jeżeli wszystkie instalacje są szczelne i woda nie odpływa sobie do cudzego kranu, to trzeba jeszcze sprawdzić kilka rzeczy.

Najwięcej wody zużywa toaleta. Sprawdź, czy posiadasz oszczędną spłuczkę, czy też może woda leje się do muszli cały czas? To bardzo często występujący problem. Mechanizm spłuczki da się kupić osobno, można go założyć samodzielnie. W najgorszym razie, trzeba niestety zafundować sobie nową toaletę.

Istotna jest także sprawność i energooszczędność urządzeń AGD - pralki i zmywarki. Wysokiej jakości sprzęt zużywa zauważalnie mniej wody, niż poszłoby przy ręcznym zmywaniu. Pralka powinna mieć automatykę ważenia, dzięki czemu dopasuje ilość wody do ilości prania.


Deficyt wody w Polsce

Woda - najważniejsza substancja na świecie. Bez niej nie istniałoby życie na naszej planecie. Z punktu widzenia biochemicznego jest niezwykle interesującym obiektem badania, ponieważ ma unikalne właściwości. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak woda jest niezbędna, tylko czy pamiętamy o tym w naszym codziennym życiu?

Polska jest jest krajem deficytu wody. Z powodu osuszania bagien, wycinania lasów, nic jej nie zatrzymuje. Stan jest katastrofalny - nasze wodne zasoby są jednymi z najniższych w Europie i porównywalne z zasobami Egiptu.